Jak odstranit Exif a metadata z fotografií


Jak odstranit Exif a metadata z fotografií

Chcete-li odebrat metadata z fotografií, postupujte takto:


 • Klikněte pravým tlačítkem na obrázek a vyberte vlastnosti .
 • Nalézt „Karta podrobností“ nahoře a klikněte na něj.
 • Klikněte na „Odstraňte ze souboru následující vlastnosti" odkaz dole.
 • Zaškrtněte všechny informace, které chcete z fotografie odstranit.
 • Informace připojené k fotografii jsou nyní odstraněny, můžete je znovu zkontrolovat opakováním stejného postupu.

Podrobnosti o metadatech krok za krokem si můžete přečíst v tomto průvodci a dozvědět se více o technických záležitostech a problémech týkajících se metadat.

jak odstranit metadata z fotografií

Měli jste nějakou představu, že většina fotoaparátů má za každou fotografií, na kterou kliknete, nějaké uzavřené nebo skryté údaje? A když například posíláte nebo přijímáte tyto obrázky, například je nahráváte na sociální média – skryté informace mohou zůstat skryté za fotografií? A že lidé mohou tyto informace získat bez další tvrdé práce?
Tato metadata jsou známá jako data EXIF ​​(formát souboru s výměnnými obrázky).
Většinou se nejedná o velký problém, ale ve výjimečných případech mohou hackeři s černým kloboukem zneužívat a způsobit vám nějaké potíže.

Co je EXIF ​​a metadata na fotografiích?

Fotografie je složité umění, které zahrnuje spoustu technických věcí, jako je světelná expozice, kompozice, fotografování kamery a mnoho dalších funkcí, které tvoří dobrou fotografii. Na talíři je spousta věcí, které je třeba se naučit, a dokonce i odborník by mu trvalo desetiletí, než se to naučí.
Exif data jsou všechny technické informace skryté za každou fotografií. Extrahováním jeho obsahu se můžete dozvědět spoustu informací o obrázku, například o tom, jak byla fotografie pořízena, o umístění, čase a mnoha dalších, které vám umožní zvládnout vaše fotografické dovednosti na další úroveň.

Údaje obsažené v metadatech

 • Exif data nebo metadata mohou obsahovat
 • Model fotoaparátu a výrobce
 • Datum, čas a místo, kde byla fotografie pořízena
 • Rozlišení obrázku
 • Rychlost závěrky, clona, ​​ISO
 • Komprese použitá pro fotografii

Pokračování…

Celkově jsou data EXIF ​​nevinná a má právo poskytnout všechny tyto podrobnosti. Někdy lze za vložené obrázky přidat další kousky dat, které mohou narušit vaše soukromí a učinit vás zranitelnými.
Zvažte chytrý telefon s funkcí fotoaparátu a GPS. Když snímáte obrázky z telefonu, každý snímek má připojené GPS souřadnice připojené za fotografii. To poskytuje skvělý způsob, jak geotagovat fotografie, ale ti, kteří nemají správný úmysl, mohou tyto souřadnice extrahovat a rozdávat polohu cizincům, pokud najdou vaše obrázky online.
Když vezmeme v úvahu, stará kamera DSLR se datuje před několika lety. Data EXIF ​​mohou obsahovat nejen informace o výrobci a modelu, ale také sériové číslo.
Toto sériové číslo lze sledovat a všechny snímky byly pořízeny tímto fotoaparátem.

NSA shromažďuje a analyzuje Exif data

Odebrat data Exif nyní

Před několika lety NSA spustila program s názvem Xkeyscore, který ukázal, jak je výhodné využívat metadata ke shromažďování informací. Otázkou zůstává, je možné, že vás bodnou do zad? Spíš ne.
Možnost však zůstává, takže je lepší odstranit Exif pouze pro případ, pokud; úmyslně si chcete zachovat Exif pro vaše účely. Chcete vědět, jak odstranit metadata z obrázku? Pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste získali komplexní přehled o tom, jak odstranit metadata z obrázku.

 • Odstraňte data Exif pomocí Průzkumníka souborů Windows
 • Windows má integrovaný odstraňovač Exif, který se velmi snadno používá.
 • Spusťte Průzkumník souborů ve vašem systému (klávesa Windows + zkratka E)
 • Přesměrování na libovolný obrázek
 • Klepněte pravým tlačítkem myši na obrázek a vyberte vlastnosti
 • Vyberte kartu podrobností

Windows 10 umí fotografie umístit do dvou kategorií nazvaných „Fotoaparát“ a „Pokročilé fotografie“. Kamera obsahuje některé primární atributy, jako je clona, ​​ohnisková vzdálenost a režim měření. Pokročilá kategorie fotografií obsahuje sériové číslo fotoaparátu, verzi Exif a další podmínky.

Po otevření okna vlastností byste měli vidět „odebrat vlastnosti a osobní informace“, takže kliknutím na něj spusťte nástroj pro odstranění Exif a připravte se na odstranění metadat obrázku. Tento nástroj umožňuje vybrat vlastnosti, které potřebujete odstranit nebo zkopírovat všechna metadata na obrázku, která mají být trvale odstraněna. Můžete také vybrat více fotografií a odstranit všechna metadata najednou.

Tip: Jedním omezením systému Windows 10 je to, že neumožňuje zničit celá metadata. Neexistuje žádné vysvětlení, proč společnost Microsoft toto omezení zachovala, ale pokud chcete zničit úplná data Exif, postupujte dvěma způsoby popsané níže:

Odstraňte data Exif pomocí GIMP

GIMP je software s otevřeným zdrojovým kódem používaný k úplnému odstranění dat Exif z jakéhokoli obrázku. Může být dokonce jednodušší než výše popsaná metoda Windows 10.

 • Spusťte GIMP
 • Otevřít obrázek v GIMPu
 • Přejděte do souboru a vyberte „Exportovat jako“ pro export obrázku. Pojmenujte to, co chcete, ale nezapomeňte přidat příponu obrázku JPG
 • Klikněte na tlačítko Export
 • V části Možnosti exportu rozbalte rozšířené možnosti a zrušte zaškrtnutí uložených dat Exif
 • Upravte další vlastnosti podle vlastního výběru
 • Dokončete klepnutím na Export

Tato metoda však může být velmi časově náročná, protože každý obrázek musí být vybrán individuálně a exportovat jeden po druhém, ačkoli každý trvá pouze 5 sekund, stále vyžaduje určité úsilí.

Poznámka: to samé můžete udělat pomocí Photoshopu místo Gimp, ale nákup Photoshopu k odstranění Exif dat neznamená, že stojí za nákup.

Odstraňte data Exif pomocí mobilní aplikace

Pokud zachytíte většinu svých obrázků pomocí smartphonu, pak je rozumnější použít aplikaci pro odstranění Exif, abyste nemuseli mezi sebou zapojovat počítačový systém..
Než se pustíte dopředu s instalací aplikace pro odstranění Exif od jiného výrobce, zkontrolujte nastavení fotoaparátu a zkontrolujte, zda můžete zakázat produkci dat Exif. Některé aplikace pro fotoaparáty vás pouze oprávňují zakázat služby určování polohy. Naproti tomu ostatní vám neumožní vůbec vyloučit data Exif.
Stále hledáte aplikaci pro odstranění EXIF? Zkuste Photo Metadata odstraňovač pro odstranění metadat na Android nebo pro IOS můžete nainstalovat Metapho. Oba jsou zdarma k použití, nicméně, k odemknutí schopnosti odemknout odstranění Exif dat, budete muset koupit plnou aplikaci, která nabízí některé přidané funkce, jako je datum a místo úpravy a zajišťuje bezpečné sdílení.

Jen mějte na paměti, že:

Pokud vaše obrázky sdílíte s ostatními nebo je nahráváte online, ujistěte se, že jsou odstraněna jeho EXIF ​​data / metadata, pokud nechcete, aby vás ostatní geolokovali. Instagram je hostitelem většiny případů, kdy aplikace roztřídí vaše obrázky podle polohy a zobrazí je každému, kdo dané místo hledá..
Zajistěte co největší soukromí vašich obrázků online, zejména pokud je sdílíte online s ostatními. Díky zálohování pomocí šifrování si můžete být jisti, že kdokoli snooping na vaše osobní údaje.

Chcete získat zpět své soukromí online? Možná budete chtít zkontrolovat níže uvedené průvodce:

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me