Co je OpenVPN a jak jej používat?


Contents

Co je OpenVPN & Jak to použít?

3. února 2020

OpenVPN je populární tunelovací protokol založený na SSL používaný při implementaci virtuálních privátních sítí. Nabízí perfektní kombinaci bezpečnosti, rychlosti a kompatibility, je to jeden z nejlepších VPN protokolů.

openvpn PureVPN

 • Přehled
 • Funkce
 • Klady & Nevýhody
 • Srovnání
 • Jak používat
 • Nastavení OpenVPN

  Co je OpenVPN

  Na rozdíl od jiných tunelových protokolů založených na IPSec se OpenVPN spoléhá na SSL / TLS pro autentizaci a šifrování. Jedná se o standardní bezpečnostní technologii pro vytváření bezpečných vzdálených spojení mezi jednotlivými místy nebo z jednoho místa na druhé. SSL se široce používá k ochraně finančních transakcí, datových přenosů, e-mailu a dalších.

  OpenVPN je kompatibilní s většinou hlavních a méně známých operačních systémů, které se dnes používají. Poskytuje výkonné šifrovací standardy a je vynikající, pokud jde o obcházení omezujících firewallů a neúspěšných geobloků.

  Protokol s otevřeným zdrojem VPN lze nakonfigurovat tak, aby používal TCP nebo UDP a podporuje až 256bitové šifrování. Protože se jedná o open-source, jsou chyby zabezpečení obvykle opravovány komunitou open-source, jakmile jsou nalezeny.

  OpenVPN se často používá kvůli různým výhodám, které přináší stolu. Pro začátečníky je na rozdíl od jiných protokolů kompatibilní s Androidem a iOS. Může také obejít jakoukoli blokádu, se kterou se setká. Také může přistupovat k mnoha portům pro komunikaci.

  Jak OpenVPN funguje?

  Jednoduše řečeno, OpenVPN naváže soukromé spojení – nebo tunel – mezi klientem VPN a serverem VPN. Komunikace přes něj je plně chráněna šifrováním a chrání vaše data před poskytovateli internetových služeb, hackery a dalšími třetími stranami..

  Datové pakety jsou šifrovány klientem OpenVPN před tím, než opustí vaše zařízení nebo počítač. Ty jsou přijímány serverem OpenVPN, který pro dešifrování používá tajný kryptografický klíč. Dešifrované datové pakety jsou zasílány na zamýšlený webový server, například disneyplus.

  Po jejich přijetí webový server pošle požadovaná data na server OpenVPN, kde je znovu zašifrován. Data se poté odešlou zpět do vašeho zařízení nebo počítače s klientem OpenVPN, který je dešifruje.

  Co je to UDP?

  UDP je zkratka pro User Datagram Protocol a neprovádí opravu chyb. Výsledkem je, že pakety jsou přijímány bez jakýchkoli opakování nebo potvrzení. Díky tomu je UDP rychlejší, ale méně spolehlivá než TCP.

  Co je TCP?

  TCP je zkratka pro Transmission Control Protocol. Na rozdíl od UDP provádí TCP opravu chyb. Mechanismus opakovaného přenosu zajišťuje, že oba konce mohou přijímat pakety. Zvýšená spolehlivost však vede ke zvýšené latenci.

  Klíčové vlastnosti OpenVPN

  Úplná anonymita

  OpenVPN má podporu pro DHCP a dynamické IP adresy, což může mít za následek lepší anonymitu při procházení Internetu.

  Vysoká rychlost

  Podpora přenosu TCP tunelů v protokolu OpenVPN vám nabízí mnoho výhod. Zahrnuje plynulé online hraní, videokonference, zvukové konference, & více.

  Vysoká bezpečnost

  Zachovává veškerou vaši komunikaci pomocí různých metod. Používá sdílené klíče, ověřování HMAC a 256bitové šifrování pomocí OpenSSL

  Beats Firewally

  Může běžet na jakémkoli portu mezi 1 a 65535. Díky této víceportové funkci je OpenVPN ideálním tunelovacím protokolem pro obcházení firewallů..

  Perfect Forward Secrecy

  Funkce PFS v OpenVPN přidává další vrstvu zabezpečení. Výsledkem je úplné utajení a integrita dat.

  Více přenosné

  OpenVPN je přenosnější než jiné protokoly. Koneckonců, je implementován v uživatelském prostoru a nevyžaduje žádné komponenty jádra kromě ovladače virtuální sítě TUN / TAP..

  Výhody OpenVPN

  Zde je několik výhod používání OpenVPN:

  1. Velmi bezpečné
  Pokud chcete chránit svá data před zainteresovanými subjekty, je protokol OpenVPN vysoce doporučeným protokolem. Používá špičkové šifry a 256bitové šifrování, takže je kyberzločinci téměř nemožní zachytit nebo ukrást vaše informace útoky typu man-in-the-middle.

  2. Kompatibilita napříč platformami
  Jednou z nejlepších věcí na OpenVPN je to, že může být nainstalován a použit na všech populárních stolních a mobilních platformách, jako jsou Mac, iOS, Android a Windows. Podporuje také méně populární platformy jako Solaris, FreeBSD a OpenBSD.

  3. Obtížné blokování
  Není snadné detekovat a blokovat připojení OpenVPN, protože mohou používat porty na TCP i UDP. Konfigurace OpenVPN na portu 443 vám navíc umožní vyhnout se jakémukoli firewallu, protože je to stejný port, který používá přenos HTTPS.

  4. Plná kontrola nad připojením
  Na rozdíl od jiných protokolů vám OpenVPN poskytuje svobodu při přenosu dat mezi TCP a UDP. Lepší kontrola nad vašimi připojeními usnadní jejich vyladění podle vašich potřeb.

  5. Perfektní podpora dopředného tajemství
  Toto neuvěřitelně užitečné bezpečnostní opatření snižuje riziko, že vaše osobní data budou značně ohrožena. Vaše připojení VPN je odolné vůči různým typům hackerů, protože pro každou relaci jsou generovány jedinečné klíče.

  Nevýhody OpenVPN

  Zde je několik nevýhod používání OpenVPN:

  1. Složité ruční nastavení
  Pokud chcete OpenVPN konfigurovat ručně, je pravděpodobné, že narazíte na problémy. Koneckonců jsou instrukce příliš komplikované pro netechnicky důvtipné. Je tedy lepší zvolit službu VPN, protože proces nastavení je zpracován na pozadí.

  2. Vyžaduje další software
  OpenVPN není integrován do žádného operačního systému, takže pro jeho použití budete muset nainstalovat software třetích stran. Tato nevýhoda však byla do jisté míry zmírněna díky dostupnosti služeb VPN s snadno použitelným uživatelským rozhraním.

  3. Pomalejší rychlosti připojení
  OpenVPN je široce považován za nejbezpečnější tunelovací protokol. Robustní zabezpečení, které nabízí, však může vést ke snížení rychlosti připojení.

  Srovnání protokolů OpenVPN

  OpenVPN vs L2TP vs IKEv2 vs SSTP vs PPTP

  Následuje důkladné porovnání OpenVPN s jinými běžnými protokoly VPN.

  PPTP IKEv2 L2TP SSTP OpenVPN
  Šifrování128bitové256 bitů256 bitů256 bitů256 bitů
  Bezpečnostní Implementace PPTP má několik známých bezpečnostních chyb Nejnovější protokol VPN, který implementuje protokol IPSec a je vysoce bezpečný IPSec over L2TP, pokud je správně implementován, nemá žádné známé známé chyby Lze jej považovat za bezpečný jako OpenVPN, pokud je používán ve spojení s robustními šifrovacími a pomíjivými klíči Při použití ve spojení s robustními šifrovacími a pomíjivými klíči to lze považovat za mimořádně bezpečné
  Stabilita Nestabilní a může se často odpojit Jakmile je navázáno vysoce stabilní a konzistentní spojení Stabilní připojení Stabilní, ale více na Windows Stabilní připojení
  Rychlost Nejrychlejší protokol VPN kvůli základnímu šifrování Rychlejší než jiné protokoly VPN díky podpoře MOBIIKE, díky čemuž je stabilní a odolný L2TL / IPSec je stále rychlý, a to i přes režii tunelů, kvůli vysoké účinnosti šifrování / dešifrování. Rychlejší než PPTP a L2TP Velká rychlost na dlouhé vzdálenosti a na spojení s vysokou latencí
  Podporované OS Všechny platformy (manuální) Windows OS iOS Android (Manuál) Mac OS X (Manuál) BlackBerry (Manuál) Windows OS iOS (manuální) Android (manuální) Mac OS X (manuální) a další… Windows OS iOS (nepodporováno) Android (nepodporováno) MAC OS X a další… Windows OS iOS (manuální) Android Mac OS X (manuální) a další…
  Závěr Důrazně se doporučuje k rychlému obcházení geografických omezení, ale není to nejlepší možnost zabezpečení Vysoká rychlost, silné zabezpečení, jediný protokol VPN podporovaný společností Blackberry Snadné nastavení, stabilní a bezpečné Bezpečnější a rychlejší než PPTP a L2TP, ideální pro Windows OS, mohou snadno obejít brány firewall Dobrá rychlost, silné zabezpečení, nativní podpora pro většinu OS.

  PureVPN nabízí podporu pro všechny hlavní protokoly a platformy VPN.

  Jak používat OpenVPN?

  Pokud chcete nastavit připojení VPN pomocí OpenVPN, existují dva způsoby. Nejjednodušší metodou je použití služby VPN s podporou OpenVPN, například PureVPN. V tomto scénáři musíte pouze:

  1. Přihlaste se k odběru PureVPN.
  2. Stáhněte a nainstalujte aplikaci PureVPN pro své zařízení.
  3. Přihlaste se pomocí svých přihlašovacích údajů PureVPN.
  4. Jako požadovaný protokol vyberte OpenVPN.
  5. Užijte si bezpečné a rychlé připojení VPN!

  Pokud jste uživatel s technickými zkušenostmi, můžete upřednostnit cestu manuální konfigurace. Níže naleznete potřebné kroky pro ruční nastavení OpenVPN na různých zařízeních. Než začnete, ujistěte se, že máte:

  • funkční připojení k internetu
  • Prémiový účet PureVPN

  Nastavení OpenVPN na různých zařízeních

  Jak nastavit OpenVPN ve Windows?

  Chcete-li OpenVPN nastavit ručně v systému Windows, postupujte takto:

  1. Stáhněte si instalační program OpenVPN PureVPN a extrahujte jej.

  2. Stáhněte si soubory PureVPN OpenVPN a rozbalte je.

  3. Klepněte pravým tlačítkem myši na instalační program OpenVPN a vyberte Vlastnosti.

  Jak nastavit OpenVPN ve Windows

  4. Na kartě Obecné zaškrtněte políčko Odblokovat. Klikněte na Použít a poté na OK.

  Klikněte na Použít a poté na OK

  5. Klepněte pravým tlačítkem myši na instalační program OpenVPN a vyberte Spustit jako správce.

  Instalátor OpenVPN

  6. Klepnutím na Ano zahájíte proces instalace.

  instalační proces

  7. Klepněte na tlačítko Další.

  Klikněte na tlačítko Další

  8. Nyní klikněte na Souhlasím.

  Nyní klikněte na Souhlasím

  9. Klepněte na Další a poté na Instalovat.

  Klikněte na Další a poté na Instalovat

  10. Zaškrtněte políčko Vždy důvěřovat softwaru z „GZ Systems Limited“. Po dokončení klikněte na Instalovat.

  GZ Systems Limited

  11. Po dokončení instalace klepněte na tlačítko Další.

  klepněte na tlačítko Další

  12. Zrušte zaškrtnutí políčka Zobrazit soubor Readme a klikněte na Dokončit.

  Zobrazit pole Readme

  13. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu OpenVPN GUI a zvolte Spustit jako správce.

  Ikona grafického uživatelského rozhraní OpenVPN

  14. Klepnutím na Ano povolíte spuštění aplikace.

  povolit spuštění aplikace

  15. Pravým tlačítkem myši klepněte na ikonu systémového panelu OpenVPN, přejděte na požadovaný server a zvolte Připojit.

  Ikona systémového panelu OpenVPN

  16. Zadejte své uživatelské jméno a heslo pro PureVPN. Poté klikněte na OK.

  Uživatelské jméno a heslo PureVPN

  17. Nyní jste připojeni!

  Nyní jste připojeni

  Jak nastavit OpenVPN na Mac?

  Chcete-li nastavit OpenVPN ručně v systému Mac, postupujte takto:

  1. Stáhněte viskozitu odtud.

  2. Stáhněte odtud soubory PureVPN OpenVPN a rozbalte je.

  Jak nastavit OpenVPN na Mac

  3. Otevřete Aplikace, přejděte na ikonu Viskozita a spusťte ji.

  Ikona viskozity

  4. Na panelu nabídek klikněte na Viskozita a zvolte Předvolby.

  zvolte Předvolby

  5. Klepněte na ikonu "+" ikona.

  6. Vyberte Importovat připojení a poté klikněte na Ze souboru.

  Importovat připojení

  7. Vyberte požadovaný server ze souborů OpenVPN PureVPN.

  Soubory PureVPN OpenVPN

  8. Pokud chcete přidat více serverů, opakujte kroky 4-7.

  9. Klepněte na tlačítko OK.

  Klikněte na tlačítko OK

  10. Na panelu nabídek klepněte na položku Viskozita a vyberte libovolný server.

  Klikněte na Viskozita

  11. Zadejte své uživatelské jméno a heslo pro PureVPN.

  12. Zaškrtněte políčko Zapamatovat podrobnosti v mém klíčence a klikněte na OK.

  Pamatujte si podrobnosti v mém klíčence

  13. Jste nyní připojeni!

  Nyní jste připojeni

  Poznámka: Pokud chcete nastavit OpenVPN v systému Mac pomocí Tunnel Bick, postupujte podle uvedených pokynů.

  Jak nastavit OpenVPN na iPhone & iPad?

  Chcete-li nastavit OpenVPN ručně v iPhone / iPad, postupujte takto:

  1. Stáhněte si soubory PureVPN OpenVPN pro iOS a rozbalte je.

  2. Stáhněte si aplikaci OpenVPN Connect.

  3. Nyní proveďte následující:

  A. Připojte iPhone nebo iPad k počítači Mac a otevřete iTunes.

  b. Klikněte na Aplikace a vyberte OpenVPN Connect.

  Jak nastavit OpenVPN na iPhone a iPad

  C. V počítači Mac přetáhněte požadované servery a také Client.key, Client.crt, Ca.crt a WDC.key do dokumentů OpenVPN ze souborů OpenVPN PureVPN..

  Soubory PureVPN OpenVPN

  4. Klepněte na aplikaci OpenVPN Connect.

  Aplikace OpenVPN Connect

  5. Klepněte na ikonu "+" ikonu a importovat dostupné profily OpenVPN.

  Profily OpenVPN

  6. Zadejte své uživatelské jméno a heslo pro PureVPN.

  Uživatelské jméno a heslo PureVPN

  7. Klepněte na Uložit a zapněte VPN.

  8. Nyní jste připojeni!

  přepněte VPN

  Jak nastavit OpenVPN na Android?

  Chcete-li v systému Android nastavit OpenVPN ručně, postupujte takto:

  1. Stáhněte odtud soubory PureVPN OpenVPN pro Android a rozbalte je.

  2. Stáhněte aplikaci OpenVPN Connect odtud.

  Jak nastavit OpenVPN na Android

  3. Po dokončení instalace klepněte na tlačítko Otevřít.

  klepněte na tlačítko Otevřít

  4. Klepněte na Importovat.

  Klepněte na Importovat

  5. Klepněte na možnost Importovat profil z SD karty.

  Možnost SD karty

  6. Přejděte do souborů OpenVPN PureVPN a vyberte požadované servery..

  Soubory PureVPN OpenVPN

  7. Zadejte své uživatelské jméno a heslo pro PureVPN.

  8. Klepněte na Uložit a poté na Připojit.

  Uživatelské jméno a heslo PureVPN

  9. Klepněte na tlačítko OK.

  Klepněte na tlačítko OK

  10. Dále klepněte na Pokračovat.

  Dále klepněte na Pokračovat

  11. Jste nyní připojeni!

  Nyní jste připojeni